Tel: +90 216 575 40 99

İhbar süresi tanımadan işçinin iş akdi feshedilebilir mi?

İş Kanunu’nun emredici hükümleri gereği bir işveren işçisini işten çıkarmadan önce ona bir süre tanımalıdır. Buna, kanundaki adıyla “bildirim (ihbar) süresi” ve bu süre tanınmadan derhal fesih halinde ödenmesi gereken tazminata ise “ihbar tazminatı” denir. Bununla birlikte bu süre tanınmadan da işçinin iş akdinin feshedilebileceği haller de kanunda sayılmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesinde…

Continue Reading »